FAQ

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na proste i te trudniejsze pytania. Z czasem dział będzie się powiększał o kolejne informacje

Co to jest DMR?

Moglibyśmy Cię odesłać do Wikipedii, ale tego nie zrobimy. W telegraficznym skrócie, jest to standard łączności cyfrowej, pozwalający na wielodostęp z podziałem czasowym TDMA – na 12,5kHz możemy przeprowadzać dwie rozmowy jednocześnie. Wykorzystywana jest modulacja 4FSK oraz kodek AMBE+2. Zaletą tego systemu, poza zwiększeniem „ilości kanałów” rozmownych, jest także możliwość przesyłania danych, w tym „SMSów”, oraz większa sprawność energetyczna urządzeń – dłużej można pracować na baterii.

Dlaczego DMR?

Z uwagi choćby na wyżej wymienione zalety. Jakość audio jest lepsza niż w niektórych innych systemach cyfrowych. Pozwala także na zachowanie wysokiej jakości dźwięku w porównaniu do FM.

Audio DMR FM

Audio DMR vs. FM

Dlaczego UHF?

Wybór UHFu jest pochodną przemyśleń i obserwacji tego, co dzieję się na świecie, możliwości konstrukcyjnych i innych. Stosunkowo dużo łatwiej jest zbudować przemiennik na pasmo 70cm niż 2m z uwagi choćby na sam duplekser. Większość przemienników (poza częścią w USA) na świecie pracuje właśnie w tym paśmie – Europa cała, więc trudno byłoby odstępować od tej reguły. W końcu jak my pojedziemy na gościnne występy w świat, czy też świat przyjedzie do nas, fajnie byłoby, gdyby jednak można było się połączyć z przemiennikiem…
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić się w paśmie VHF. Mamy możliwość także i tutaj. I jeśli będą chętni na zastąpienie istniejącego przemiennika FM nowym DMRowy, jesteśmy na tak 🙂

Jak identyfikować się w sieci?

Każde urządzenie posiada swój indywidualny numer ID, który przypisany jest do znaku. Dla jednego znaku można przypisać kilka ID, bo przecież każdy krótkofalowiec może się zaopatrzyć w więcej niż jeden TRX. Przyjęliśmy, że ID tworzone będzie w bazie SP-DMR, by następowała ciągłość i numery nie duplikowały się. Być może kiedyś sieć SP zostanie włączona w tę strukturę i nie będzie potrzeby rekonfiguracji urządzeń i schematów nadawania numerów.
Zasada numeracji poszczególnych użytkowników opiera się o 7 cyfr, z których pierwsze 3 to numer kraju (dla SP jest to 260 – vide: http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_country_code), dalej numer okręgu (1-9), a na koniec 3 cyfry indywidualne dla TRXa.

Dlaczego Hytera?

Firma Hytera na całym świecie pomaga radioamatorom w tworzeniu sieci DMR. Również w Polsce dostaliśmy propozycję pomocy w tworzeniu naszej krajowej sieci. Urządzenia tej firmy dają szerokie spektrum możliwości, są na dobrym poziomie pod względem jakości. I co ważne, może i najważniejsze, producent daje radioamatorom dobre ceny sprzedaży. Co ważne, radiotelefony Hytera mają możliwość zmiany częstotliwości/PL/CC i innych parametrów wprowadzonych kanałów z poziomy klawiatury urządzenia bez potrzeby zakupu dodatkowych opcjonalnych płytek rozszerzeń.

Oczywiście nadmieniam, że nikt nikomu nie zabroni korzystać ze sprzętu innych producentów! Mamy stworzyć sieć, nie sklepik z radiotelefonami. Zachęcam jednak do zapoznania się z opisami i ofertą.

Pozostałe tematy: