Stwórzmy amatorską sieć DMR w Polsce!

Witajcie!

Chciałbym tym wpisem zapoczątkować akcję tworzenia amatorskiej sieci DMR wśród polskich krótkofalowców. Mają ja Czesi, mają Niemcy, Belgowie, korzystają z niej w Skandynawii. Dlaczego nie my?

Razem z firmą Hytera mamy możliwość rozpoczęcia budowy sieci DMR w paśmie UHF. Firma przygotowała specjalną ofertę dla polskich krótkofalowców. Szczegółowe zasady opisane są w Regulaminie.

Dlaczego DMR? Odpowiedź znajdziesz w tej zakładce.

Wkrótce więcej szczegółów. Jesteśmy na etapie organizacji tematu, więc wiele rzeczy będzie do dopracowania. Ale pełni chęci i potrzeby rozwoju będziemy działać!

Jeśli masz jakieś pytania, służę pomocą.

19 thoughts on “Stwórzmy amatorską sieć DMR w Polsce!

 1. Adrian

  Koncepcja stworzenia sieci bardzo interesująca. Zawsze to własna sieć. A najważneijsze, że jest możliwośc potestowania różnych producentów sprzętu. Ja się jakiś czas temu zafascynowałem radyjkami i to dla mnie coś niesamowitego. Będę się przygladał tej inicjatywie i dołączę się w odpowiednim momecie. Pozdrawiam

  1. A

   A obecna sieć analogowych przemienników amatorskich jest czyja? Nasza. I przeważnie cisza.

   1. SP DMR Autor wpisu

    Odpowiem troche opacznie: bo strasznie szumi. A dlaczego tak odpowiadam? Jutro wrzuce na strone 😉 JTI

 2. Adam

  Witam, interesująca propozycja. Niestety mam wstręt do G+. Czy dostęp do forum mógłby być skonsturowany w oparciu o jakiś mniej korporacyjny system?

  A może coś ala kopii do 'poczitaczi’? bez możliwości edyji.

  A i rozważcie oba systemy Motki i Hyt bo miałem w ręku ten sprzęt i wydaje mi się że motki są lepsze. Oczywiście ta cena!.
  73
  dla grona
  Adam

  1. SP-DMR Autor wpisu

   Adam, jesli chodzi o grupe dyskusyjna, nie musisz miec konta na google. Po prostu jest mailing i tyle.
   Co do sprzetu, kazdy dysponuje tym, co ma. Na razie bedziemy linkowac Hytere, co nie znaczy, ze moto jest be. Ale gdzies w sieci ktos mi podrzucil, ze jest projekt austriacko-niemiecko-belgijski, gdzie polaczono oba przemienniki. Jesli to gada rzeczywiscie, marka przestanie miec znaczenie.
   Pozdrawiam!
   jti/p

   1. SP DMR Autor wpisu

    Firma Hytera, jej Partnerzy czy resellerzy nie mają wpływy na treści zawarte na stronie. Serwer, domena, czas należą tylko i wyłącznie do mnie i są moimi środkami. To, że akurat Hytera wpadła na pomysł, by działać z amatorami chyba nie jest złe. Czy gdy Icom dawał przemienniki dla D-Stara to ktokolwiek go krytykował? Chyba nie… Zapraszam do merytorycznej dyskusji, a nie sloganów. I proszę pamiętać, że nikt nie zwraca Panu uwagi, gdy ogłasza Pan światu, że woli Canona a nie Nikona. Jednych rozczarowuje Nikon, innych D-Star.

  1. SP-DMR Autor wpisu

   Ja do D-Stara zasadniczo nie mam nic. Po prostu go nie lubię z uwagi na monopol, brak perspektyw itd… Ale to moje subiektywne zdanie. JTI/p

  2. A

   Co to znaczy „lepiej się spisuje”?
   DMR to standard głównie dla służb profesjonalnych, ostatnio lansowany jako „amatorski”.
   Konkrety proszę w czym to niby DMR jest lepszy od D-Stara?
   (oprócz demagogii marketingowej Hytery)

   1. SP DMR Autor wpisu

    Motorole wykorzystywane przez służby też są chętnie używane przez amatorów. Z uwagi na to, że jak spadnie to co najwyżej się zarysuje. To nie jest demagogia Hytery. Szybsza synchronizacja i mniejsze rwanie transmisji pomiędzy urządzeniami, mniejszy bulgot. To opinie ludzi, które sam słyszałem, i którzy korzystali zarówno z D-Stara, jak i DMR.

 3. DP3601

  no ja też nie lubie D-STAR miałem radio z systemem D-STAR ale to nie jest to dopiero zakupłem sprzęt Motoroli DP3601 i DM3600 jest różnica no ale kto jak tam lubi i cieszę się że Hytera współpracuje z Motorolą 🙂 nareszcie coś się rusza austria czy czechy niemcy krótkofalowcy już używają dmr system i jest u nich tego dużo

  1. Artur DMR

   @DP3601 pytanie do Ciebie, na jakie pasma masz te motorole DMR ? Mam podobnie DP3601 i DM4600 ale na VHF i też dobrze się spisują i to w simpleksie. D-STARa nie oceniam bo nie miałem radia z D-STAR-em, ale jest to denerwujące że tylko jest jeden producent D-STARa. a DMR już coraz więcej producentów produkuje sprzęt.

  2. maciej

   Do tych Motoroli DM4600 jest dołączone oprogramowanie w zestawie? Da się to pprogramować w domu czy trzeba zamawiać zaprogramowanie?

   1. SP DMR Autor wpisu

    To jest pytanie do dealerów Motoroli raczej bardziej niż do nas. Póki co żaden z nich sie ęie zgłosił z propozycjami współpracy. Mogę się zatem wypowiedzieć tylko w kwestii „zestawu” Hytery. Ale mniemam, że soft będzie płatny jak wszędzie. JTI

  1. DP3601

   Artur DMR mój nr gg 324677 jak byś chciał wymienić się info o tych radiach a ten model motorli dp3601 jest naprawdę wspaniały jak i seria DM

Możliwość komentowania została wyłączona.