DMR+

Według starych pergaminów pierwsza polska sieć DMR najpierw działała samotnie a potem została podłączona do uruchomionej w USA DMR-MARC (MARC od Motorola Amateur Radio Club). Była to sieć, która działała początkowo wyłącznie na sprzęcie Motoroli. Nie było możliwości łączenia do niej urządzeń Hytera i użytkownicy urządzeń tego i innych producentów byli zmuszeni tworzyć jakoby osobną sieć.

DMR Plus rozwijał się osobno w Europie w oparciu o urządzenia Hytera i (jeśli wierzyć temu co napisano na stronie dmr-marc.net) po latach, w wyniku współpracy europejskiego DMR Plus i Amerykańskiego DMR-MARC połączono obie sieci w jedną.

Po pewnym czasie rozwinął się projekt BrandMeister. Jest on opisywany jako odłam DMR Plus. BM (według opisów) dający dużo innych (większych) możliwości, pozwala na łączenie w jedną sieć urządzeń różnych producentów i  Z tego powodu nastąpiło przejście większości przemienników do tego systemu i niektórzy uważają, że BM jest jakoby główną siecią w Polsce. Niestety po jakimś czasie zaczęły się problemy użytkowników niektórych urządzeń (przerwy, zaniki, zrywanie korespondencji).

Z uwagi na wspomniane wcześniej problemy, narodził się w Polsce pomysł reaktywacji sieci DMR Plus. W następstwie czego mamy w Kraju, w dniu dzisiejszym dwie, niezależne od siebie sieci łączności. Należy wspomnieć, iż DMR+ i BM są ze sobą całkowicie zgodne (ale nie są ze sobą połączone). Różnice polegają na organizacji grup w sieci i dostępie do konfiguracji. DMR+ jest bardziej restrykcyjna pod względem organizacyjnym. Obie pozwalają już dziś na łączenie ze sobą urządzeń DMR różnych producentów. Dzięki projektowi MMDVM i temu podobnym do można dziś łączyć do sieci przemienniki i hotspoty zrobione samodzielnie przez radioamatorów.

Niektóre materiały związane z DMR Plus, zamieszczone na naszych podstronach pochodzą ze strony dmrplus.eu . Ich autorami są koledzy zajmujący się tym projektem. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie projektu: dmrplus.eu.

Źródła: dmrplus.eu, dmr-marc.net, g0wfv.wordpress.com