DMR Color Code czyli przemiennikowa kolorowanka

Znalezione na forum.sp-dmr.pl
Kolory w SP a roaming w sieci – Pytanie SP1WSR.
„Ostatnio myślałem na temat roaming-u w moim radiotelefonie. Bardzo fajna i przydatna funkcja.
Jest tylko jeden problem. Kiedy częstotliwości przemienników są identyczne roaming znajdzie silniejszy ale może uznać, że to przemiennik o nazwie innej ale QRG tej samej. I wtedy np. będąc gdzieś w centralnej Polsce wyskoczy mi np. Szczecin SR1DMR. Aby tego uniknąć wpadłem na pomysł, że jeżeli admin powstającego przemiennika wie o tym, iż jego QRG jest takie samo jak innego przemiennika a jest to przemiennik następny to dobrze byłoby aby miał kolor 2, 3 itd. w zależności od jego czasu powstania i rejestracji w sieci DMR. Wtedy w czasie Roaming-u zawsze radio znajdzie właściwy odbierany przemiennik i właściwie go nazwie bo kolory mu to powiedzą. Taka moja sugestia puki sieć jest mała. Pozdrawiam Andrzej SP1WSR.

Co o tym pomyśle myślicie koledzy?”

Może warto by pomyśleć o tym, aby stosować kolory zgodnie z okręgiem, czyli SP1-CC1, SP2-CC2 i tak dalej.

3 myśli nt. „DMR Color Code czyli przemiennikowa kolorowanka

 1. SP2FRN Autor wpisu

  Nie do końca rozumem ten komentarz. Niby pomysł dobry ale nie do końca bo kto to wykorzystuje… A może warto byłoby zaznajomić siebie i kolegów z tą możliwością radiotelefonu. Dla mnie ta funkcja jest tym, czego zawsze mi brakowało i wykorzystuję ją namiętnie. Nawet w swoim okręgu. A przy podróżach do innych okręgów tym bardziej. A więc odpowiedź na twoje pytanie to: przynajmniej 2. Pamiętam zakup ID-5100 i lekkie rozczarowanie, że tak na prawdę nie miało sensu wprowadzanie lokalizacji przemienników, bo nie było to żadną miarą tego czy już znajduję się w zasięgu danego RPT czy jeszcze nie.
  Myślę, że jeśli więcej osób posiadających urządzenia Hytery lub Mototrbo mających świadomość o tym, że coś takiego istnieje, wykorzystywałyby to. Poza tym, wprowadzenie color code nie jest operacją odpalenia rakiety w kosmos. Zmiana CC zależy wyłącznie od chęci administratora danego przemiennika i zmiany jednego ustawienia w konfiguracji przemiennika. Rozmawiałem już z wieloma kolegami, i na pytanie czy powinny być stosowane CC odpowiadają, że powinny być stosowane tak samo jak CTCSS w FM, zależne od okręgu.

  Odpowiedz
 2. Konrad sp4xkb

  Witam.

  W sieci DMRplus/IPSC2 przyjęto od lutego CC zgodne z okręgami. Taka zasada dotyczy przemienników tworzących sieć DMRplus/IPSC2 czyli przemienniki pracujące tylko w tej sieci. Co chodzi o roaming to w BM i DMRplus przemienniki nadają Beacon niezbędny do tego celu. Proponowałem wprowadzenie CC w okręgach ale wywołało już to zamieszanie :/ Ja osobiście używam roamingu a wszystkie przemienniki w sp4 które pracują w sieci DMRplus/IPSC2 pracują w CC4.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *