DMR Color Code czyli przemiennikowa kolorowanka

Znalezione na forum.sp-dmr.pl
Kolory w SP a roaming w sieci – Pytanie SP1WSR.
„Ostatnio myślałem na temat roaming-u w moim radiotelefonie. Bardzo fajna i przydatna funkcja.
Jest tylko jeden problem. Kiedy częstotliwości przemienników są identyczne roaming znajdzie silniejszy ale może uznać, że to przemiennik o nazwie innej ale QRG tej samej. I wtedy np. będąc gdzieś w centralnej Polsce wyskoczy mi np. Szczecin SR1DMR. Aby tego uniknąć wpadłem na pomysł, że jeżeli admin powstającego przemiennika wie o tym, iż jego QRG jest takie samo jak innego przemiennika a jest to przemiennik następny to dobrze byłoby aby miał kolor 2, 3 itd. w zależności od jego czasu powstania i rejestracji w sieci DMR. Wtedy w czasie Roaming-u zawsze radio znajdzie właściwy odbierany przemiennik i właściwie go nazwie bo kolory mu to powiedzą. Taka moja sugestia puki sieć jest mała. Pozdrawiam Andrzej SP1WSR.

Co o tym pomyśle myślicie koledzy?”

Może warto by pomyśleć o tym, aby stosować kolory zgodnie z okręgiem, czyli SP1-CC1, SP2-CC2 i tak dalej.

3 thoughts on “DMR Color Code czyli przemiennikowa kolorowanka

  1. Marcin SO5BCN

    Moim zdaniem pomysł trafiony tylko ile osób wykorzystuje roaming?

  2. SP2FRN Autor wpisu

    Nie do końca rozumem ten komentarz. Niby pomysł dobry ale nie do końca bo kto to wykorzystuje… A może warto byłoby zaznajomić siebie i kolegów z tą możliwością radiotelefonu. Dla mnie ta funkcja jest tym, czego zawsze mi brakowało i wykorzystuję ją namiętnie. Nawet w swoim okręgu. A przy podróżach do innych okręgów tym bardziej. A więc odpowiedź na twoje pytanie to: przynajmniej 2. Pamiętam zakup ID-5100 i lekkie rozczarowanie, że tak na prawdę nie miało sensu wprowadzanie lokalizacji przemienników, bo nie było to żadną miarą tego czy już znajduję się w zasięgu danego RPT czy jeszcze nie.
    Myślę, że jeśli więcej osób posiadających urządzenia Hytery lub Mototrbo mających świadomość o tym, że coś takiego istnieje, wykorzystywałyby to. Poza tym, wprowadzenie color code nie jest operacją odpalenia rakiety w kosmos. Zmiana CC zależy wyłącznie od chęci administratora danego przemiennika i zmiany jednego ustawienia w konfiguracji przemiennika. Rozmawiałem już z wieloma kolegami, i na pytanie czy powinny być stosowane CC odpowiadają, że powinny być stosowane tak samo jak CTCSS w FM, zależne od okręgu.

  3. Konrad sp4xkb

    Witam.

    W sieci DMRplus/IPSC2 przyjęto od lutego CC zgodne z okręgami. Taka zasada dotyczy przemienników tworzących sieć DMRplus/IPSC2 czyli przemienniki pracujące tylko w tej sieci. Co chodzi o roaming to w BM i DMRplus przemienniki nadają Beacon niezbędny do tego celu. Proponowałem wprowadzenie CC w okręgach ale wywołało już to zamieszanie :/ Ja osobiście używam roamingu a wszystkie przemienniki w sp4 które pracują w sieci DMRplus/IPSC2 pracują w CC4.

Możliwość komentowania została wyłączona.